O kosztorysowaniu

Witaj świecie! Ta strona będzie traktować o nie byle czym, bo o kosztorysowaniu robót budowlanych. Ciężka sprawa – można sobie pomyśleć. Rzeczywiście nie łatwa, ale uzbrojeni w odpowiedni program do kosztorysowania jesteśmy w  stanie zdziałać cuda jeśli chodzi o sporządzanie kosztorysów, niezależnie od tego czy ma to być kosztorys szczegółowy czy inwestorski.

Jeśli ktoś nie rozróżnia tych dwóch rodzajów kosztorysów to dobrze by było, aby poza uzbrojeniem się w program, zdobył też odpowiednią wiedzą. Jest wiele kursów, które przygotowują do pracy kosztorysantów – zazwyczaj taki kurs traktuje o obsłudze konkretnego programu kosztorysowego np. Norma Standard, ale znajdziemy też szkolenia służące podciągnięciu się z teorii kosztorysowania.

Aby być dobrym kosztorysantem trzeba też mieć odpowiednią wiedzę z zakresu technologii budowlanych. W końcu decydując się na wycenę robót budowlanych musimy wiedzieć jak konkretnie się wykonuje daną pracę, określić zużycie materiałów, wyliczyć ilość godzin pracy ludzi na placu budowy. Tak, tak to wszystko często też jest na głowie kosztorysanta, więc jak widać sam program kosztorysowy nie wystarczy. I chociaż zawsze można znaleźć pomoc ot choćby w specjalnych wydawnictwach zawierających informacje o normach pracy i sposobie wykonywania robót, to nie zawsze można ślepo wierzyć informacjom zawartym w literaturze. Potrzebne krytyczne podejście podparte solidna dawką wiedzy.

Dość tego straszenia. Kosztorysowanie o czym przekonamy się w kolejnych wpisach, jest też ciekawym wyzwaniem dla kreatywnych ludzi, którzy nie boja się wyzwań. Nie wierzycie? To się przekonajcie zaglądając częściej na tego bloga.