Zakup własnego mieszkania

Kiedy już zapada decyzja o zakupie mieszkania rozpoczynają się ruchy zmierzające do wyszukania upragnionego M. Najczęściej rozpoczynamy od przekopywania internetu i przeglądania dostępnych ofert.

Ważne jest, aby zdecydować czy mieszkanie ma pochodzić z rynku wtórnego czy bezpośrednio od dewelopera. Jeśli spieszy nam się z zamieszkaniem i nie mamy zbytnio środków na remont idealnym rozwiązaniem jest zakup urządzonego mieszkania. Pojawiają się oferty sprzedaży mieszkań z całym wyposażeniem, łącznie z przysłowiowymi „zdjęciami na ścianie”. Jeśli chcemy mieć mieszkanie urządzone, a nieużytkowane, warto też poszukać wśród ofert deweloperów i mieszkań pokazowych. Są one zazwyczaj wykończone w dość wysokim standardzie, a koszt za tak urządzone mieszkanie przewyższa to co musielibyśmy zapłacić za mieszkanie z rynku wtórnego, jednak jest zdecydowanie niższy jeśli mielibyśmy remontować od podstaw.

Sprawa jest jasna i klarowna jeśli wybieramy mieszkanie już urządzone – ale co jeśli kupujemy gołe ściany od dewelopera?

Musimy przystąpić do oszacowania kosztów naszej inwestycji. Zastanowić się nad ogólnym wyglądem mieszkania i produktami do wykończenia. Standardowo – jeśli nie zostały wykonane przeróbki lokatorskie na etapie budowy- będzie trzeba liczyć się z kosztem poprawek elektryki, hydrauliki- ewentualnie ogrzewania. Później dochodzi koszt za prace wykonawcze- gładzenia, kaflowanie, malowanie itd… Pomijam koszt np. przesunięcia ścianek działowych czy wykonania podwieszanych sufitów. Kolejno musimy uwzględnić koszt sprzętów niezbędnych do wykończenia. I na koniec koszt mebli. Te wszystkie rzeczy pozwolą nam na stworzenie kosztorysu. Rozwiązaniem tego tematu może nam pomóc fachowy program kosztorysowy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *