Kosztorys i harmonogram – podstawa udanej inwestycji

Firmy budowlane muszą wyjątkowo uważnie podejść do tematu zarządzania projektami. W tej branży błędy są niewybaczalne i mogą spowodować straty a w skrajnych przypadkach nawet bankructwo firmy.

Aby w sposób pełny móc zarządzać projektami budowlanymi należy wyposażyć się w odpowiednie oprogramowanie do tego. Podstawą może być program MS Project 2016, który jest jednym z najbardziej zaawansowanych narzędzi, wykorzystywanym do planowania harmonogramów i kontroli realizacji inwestycji. Zaawansowane funkcje programu Project pozwalają na zlokalizowanie sytuacji problematycznych, takich jak przeciążenia zasobów czy opóźnienia w trakcie realizacji inwestycji.

Dodatkowy dla pełnej kontroli kosztów robót budowlanych warto zakupić program kosztorysowy. Wśród tego typu rozwiązań prym widzą programy z serii Norma – w zależności od potrzeb, można wybrać pomiędzy trzema programami o różnym stopniu zaawansowania. Najpopularniejsza jest Norma PRO, ale warto zainteresować się nowymi Normą EXPERT i Normą STANDARD2. Program kosztorysowy umożliwia stworzenie kalkulacji kosztów inwestycji, zarówno w sposób szczegółowy, jak i uproszczony.

Warto wiedzieć, że te programy mogą ze sobą współpracować tzn. na podstawie kosztorysu możliwe jest automatyczne wygenerowanie harmonogramu wraz z informacją o potrzebnych zasobach RMS. Ta funkcjonalność wymaga dokupienia nakładki ENOKO Project.

Zarządzanie projektami to nie jest łatwy kawałek chleba. Aby nie pogubić się w prowadzonych projektach i zachować pełną kontrolę nad nimi należy rozważyć wykorzystanie programów komputerowych, które usprawnią naszą pracę.